Slimību profilakses un kontroles centrs

28. jūlijs - Pasaules Hepatīta diena

28.07.2016, 00:00

 

Pasaules Veselības organizācija 28.jūliju ir noteikusi kā Pasaules Hepatīta dienu, kuras ietvaros sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti aicinot pievērst uzmanību slimību profilaksei. Tāpat tiek skaidrota nepieciešamība vakcinēties pret B hepatītu.

 

SPKC statistikas dati liecina, ka katru gadu tiek reģistrēti 3 līdz 4 saslimstības gadījumi ar akūtu B hepatītu uz 100 000 iedzīvotāju. 2015.gadā tika reģistrēti 76 akūta B hepatīta gadījumi (2014.gadā - 70). Hronisko B hepatītu gadījumu skaits pamazām pieaug - 2015.gadā tika reģistrēti 106 jauni hroniska B hepatīta gadījumi (2014.gadā - 77). Šogad pirmajos sešos mēnešos reģistrēti 38 akūta B hepatīta gadījumi (2015. gada tajā pašā laika periodā - 34 gadījumi) un 152 hroniska B hepatīta gadījumi un B hepatīta vīrusa (HBV) nēsātāji kopā (2014. gada tajā pašā laika periodā - 131 gadījums hroniska B hepatīta un HBV nēsātāji kopā).

 

Analizējot datus par saslimstību ar C hepatītu redzams, ka pēdējos gados akūtu C hepatītu gadījumu skaits saglabājas aptuveni vienā līmenī – gadā apmēram 3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. 2015.gadā tika reģistrēti 70 akūta C hepatīta gadījumi (2014.gadā – 58). Hronisko C hepatīta gadījumu skaits palielinās – 2015.gadā reģistrēti 1789 hroniska C hepatīta gadījumi (2014.gadā – 1706). Pretēji akūtam C hepatītam, hronisku C hepatītu gadījuma skaita pieauguma tendence saglabājas pēdējo 15 gadu laikā. Saslimstības intensitāte pēdējo triju gadu laikā palielinājusies par 48% - no 60,7 (2013. gadā) līdz 90,1 gadījumam (2015. gadā) uz 100 000 iedzīvotājiem. Šogad pirmajos sešos mēnešos reģistrēti 27 akūta C hepatīta gadījumi (2015. gada tajā pašā laika periodā – 31 gadījums) un 853 hroniska C hepatīta gadījumi (2015. gada pirmajos sešos mēnešos – 900 gadījumi).

 

B un C hepatīta simptomi bieži ir nemanāmi līdz sākušās nopietnas veselības problēmas, kad ārstēšana ir daudz sarežģītāka un nopietnāka, tāpēc SPKC speciālisti uzsver hepatīta testa nozīmi un aicina to veikt ikvienam.

 

Pret B hepatītu ir pieejama vakcinācija, ko apmaksā valsts un bērni to saņem vakcinācijas kalendāra ietvaros, savukārt no C hepatīta sevi var pasargāt, tikai ievērojot profilakses pasākumus. Ieteicams vakcinēties gan pret A hepatītu, gan B hepatītu, jo tas palīdz ne tikai izvairīties no šim infekcijām, bet arī novērst smagākas infekcijas formas, kas rodas inficējoties ar vairākiem hepatīta vīrusiem.

 

Ja cilvēkam radušās veselības problēmas, vai ir pamatotas aizdomas par iespējamiem inficēšanās riskiem (nedrošs sekss, vairāki dzimumpartneri, vīriešiem dzimumkontakti ar vīriešiem, dzimumattiecības ar narkotiku lietotājiem, kopīgu šļirču, adatu vai citu, t.sk higiēnas piederumu (skuvekļi, zobu birstes) lietošana, vai arī ja ir veiktas vairākas ārstniecības manipulācijas, tetovēšana, pīrsings), kas liek domāt par iespējamo saslimšanu ar kādu no hepatīta veidiem, ieteicams konsultēties pie ģimenes ārsta un veikt hepatīta testu.

 

SPKC speciālisti atgādina, ka ar B un C hepatītu iespējams inficēties:

 

  • lietojot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas un citus);
  • lietojot kopīgus higiēnas piederumus (skuvekļus, zobu birstes u.tml.);
  • ja netiek lietots prezervatīvs dzimumkontaktu laikā ar inficēto personu;
  • ja nav pareizi sterilizēti instrumenti – arī skaistumkopšanas procedūru (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana, pīrsings) vai medicīnisko manipulāciju laikā (zobārstniecība, ķirurģiskas manipulācijas);
  • asins pārliešanas laikā (Latvijā asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai novērstu šādu iespēju).

 

SPKC speciālisti atgādina, ka Latvijā šobrīd darbojas 19 HIV profilakses punkti Bauskā, Balvos, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Ķekavā, Liepājā, Ogrē, Olainē, Rīgā, Saldū, Talsos, Tukumā, Ventspilī. Sev tuvāko HIV profilakses punktu meklējiet SPKC mājaslapā.

 

Informatīvs materiāls "HIV un A, B ,C vīrushepatīti"

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC